Tenorsaxofonista JAN ŠTOLBA propadl jazzu v památném Originálním pražském synkopickém orchestru (P.Klikar, O.Havelka). S ním kromě mnoha koncertů a nahrávání pro rozhlas, TV či film podnikl i výpravy na mezinárodní jazzové festivaly. Hrál rolliniovský bassaxofon v Jazzfonickém orchestru Ondřeje Ernyeie s rázovitým pianistou Thomasem „Fats“ Kosem a též s Jazz Melodians Zbyňka Malého. V 80. letech se účastnil polooficiálního folkového a rockového dění, tvořil improvizovanou hudbu s bubeníkem Alanem Vitoušem, byl členem legendárního „goticko“ folkového Mozart K písničkáře Oldřicha Janoty i artrockového bigbandu Krásné nové stroje. V New Yorku spolupracoval s Vince Giordano´s Nighthawks, argentinským bubeníkem Lionelem Sandersem či s moderním ansámblem Quel Jazz.
Doprovázel jazzové divy Janu Fabiánovou, Petru Vlkovou, Darju Kuncovou či Petru Ernyei a také vokální kvartet The Swings Petra Hanzlíka.

Účastnil se freejazzových seancí Visit Of Music Martina Zbrožka, hostoval s divadlem Vizita pánů Duška a Zbrožka, podílel se na elektronicko-akustickém projektu českého rozhlasu Meandry (2005). Sóloval na sax v berlínském představení Makropulos. Die Komödie (Simon Dach Theaterproduktion, 2005). Kromě hudby se věnuje literatuře, vydal sedm knih poezie a prózy, včetně pikareskního „jazzového“ románu Město za (Hynek, 1997). Za knihu kritických statí Nedopadající džbán mu byla v r. 2007 udělena Cena F. X. Šaldy. V témže roce vznikl medailon ČT Česko jedna báseň.

V současnosti je členem Polydor Sextetu swingového pianisty Jiřího Polydora, s nímž nejnověji natočil album Bedlam a TV pořad Jazzklub. Pravidelně vystupuje s jazzovou zpěvačkou Evou Emingerovou. Občas je k vidění s free-rock-dada sdružením Kvartet Dr. Konoponého a jako host Joe Carnation Bandu. Zejména však vede moderní JAN ŠTOLBA QUARTET, interpretující jeho vlastní skladby. Za pobytu v Austrálii se v kvartetu objevili renomovaná pianistka s českými kořeny Andrea Keller a rozevlátý drummer Danny Fisher. S australskou skupinou Jasupa provozoval „acid washed“ funk na místních pódiích i ve velebných pralesích.